VIDEOREPORTÁŽ: Zátah u Horního Jiřetína: Rybáři tam zkoušeli nepovolený noční lov

14. 7. 2014

 

Mostecko – Na kontrolu rybníků v okolí Horního Jiřetína vyrazili v noci z pátku na sobotu členové rybářské stráže. Zjistili několik případů nepovoleného nočního lovu. Reportér e-mostecka.cz byl exkluzivně přítomen. Z kontrol vám přinášíme videoreportáž, kterou najdete pod článkem.

Rybářská stráž v nočních hodinách zabavila dva rybářské lístky a vydala několik varování v případech jen mírného nedodržení rybářského řádu. To třeba v případě stanu postaveného vodě blíže, než je povolené. O rybářské lístky vydané rybářským svazem v Postoloprtech přišli muž z Bíliny na Teplicku a z Kryr na Lounsku. Hodinu a čtvrt po půlnoci měli na rybníku Propadlina mezi Horním Jiřetínem a dolem Centrum nahozené čtyři pruty. „V lokalitách, kde nejsou výjimky, to je od půlnoci do čtyř hodin do rána zakázané,“ vysvětlil Jan Novák, člen rybářské stráže z Litvínova. „Jenom jsme se zapovídali,“ zkoušeli se rybáři vymluvit z porušení řádu. Jeden z nich ještě udělal nesmělý a marný pokus o uplacení: „Co můžeme udělat, abychom o lístky nepřišli?“

Stráž povolenky zabavila. „Přestupkem se bude nyní zabývat městský úřad, kde hrozí pokuta. Rybářské lístky poté dostane svaz, který je vydal. Ten rozhodne o jejich vrácení či dalším postihu hříšníků,“ vysvětluje dále další člen litvínovské rybářské stráže Petr Bucha.

Noční výjezd směřoval dále k Černickému rybníku. Několik kontrolovaných rybářů tam mělo vše v pořádku. V podobných kontrolách rybářská stráž soustavně pokračuje.

http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/2805-videoreportaz-zatah-u-horniho-jiretina-rybari-tam-zkouseli-nepovoleny-nocni-lov?fb_locale=cs_CZ

Děti pytlačily u kostela. Chytaly ryby z legrace nebo kvůli hladu?

22. 6. 2013

 

Most – Dva pytláky zadržel člen rybářské stráže u vodní plochy u mosteckého děkanského kostela. Na pomoc si proto zavolal mostecké městské policisty. Ti zjistili, že ryby chytali dva nezletilí bratři. Za jakým účelem děti u vody lovily, strážníci nesdělili.

„Strážníci na místě provedli nezbytné úkony vůči nezletilým bratrům, kteří bez rybářského lístku nachytali zhruba dvacet kusů ryb, jež v přítomnosti strážníků vypustili zpátky do vody,“ uvedla mluvčí strážníků Ilona Kozlová.

Rybářské náčiní strážníci odejmuli do rozhodnutí přestupkové komise a mladé pytláky předali zákonným zástupcům.

http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/626-deti-pytlacily-u-kostela-chytaly-ryby-z-legrace-nebo-kvuli-hladu?hitcount=0

Předseda rybářů A. Sigmund: Ve svém rybníku ryby zásadně nechytám

22. 4. 2013

 

Most – Znáte ten, jak se sejdou tři rybáři a vzájemně se chlubí svými úlovky? První říká: Tak pánové, včera, nádherný kousek – kapřík, pětasedmdesát čísel. Druhý trumfuje: Já chytil nedávno metrového sumce. Třetí mávne rukou a řekne: To nic není! Já jsem vytáhl amura, víc než metr a půl. Na to ten s kaprem prohlásí rezignovaně: Sakra, proč já vždycky začínám jako první… Předseda rybářského svazu pro Most, Adolf Sigmund mě překvapil, protože tohle „klasické“ rybářské pravidlo porušuje. Klidně mi přiznal, že on nikdy v životě žádnou extra trofej nechytil. A nejen to. Upřímně se rozhovořil o všem.  

http://mostecky.denik.cz/zpravy_region/predseda-rybaru-a-sigmund-ve-svem-rybniku-ryby-zasadne-nechytam-20130427.html

Chemička poslala do říčky Bíliny šest tisíc ryb

22. 4. 2013

 

Litvínov – Šest tisíc kusů ryb vysadili v pondělí rybáři díky podpoře Unipetrolu RPA do říčky Bíliny. Ta je stále považována za jeden z nejvíce znečištěných toků v republice, a to i kvůli tomu chemickému komplexu v Záluží. Ryby do vody přibyly symbolicky v Den Země.

Konkrétně jde o plotice obecné, perlíny ostrobřiché, líny obecné, jelce jeseny, okouny říční a v menším množství také cejna velkého. Právě tyto druhy byly vyhodnoceny jako nejvhodnější pro další etapu zarybnění řeky Bíliny. Pondělní akce je součástí dlouhodobé spolupráce, kterou Unipetrol RPA s Českým rybářským svazem v Ústí nad Labem zahájily v roce 2010.

http://www.e-mostecko.cz/zpravy/litvinov/274-chemicka-poslala-do-ricky-biliny-sest-tisic-ryb

VIDEO: Rybáři na Mostecku o víkendu zahájili jarní výlovy rybníků

7. 4. 2013

 

Litvínov – Rybáři na Mostecku o víkendu zahájili letošní první výlovy rybníků. Zatímco v sobotu slovili rybník ve Skršíně, v neděli přišel na řadu jeden z rybníků v Litvínově.

Nedělní ráno patřilo rybochovné soustavě Pavel v Litvínově, kde na rybáře čekal výlov především línů a kapříků. V dubnu rybáři chystají rovněž vylovit další rybník v areálu litvínovské soustavy Pavel. 

Podle hospodáře místní organizace Českého rybářského svazu Most Ladislava Trousila během neděle rybáři vylovili asi 130 kusů takzvaného generačního lína a kapra. V rybářské síti i letos uvízl maskot mosteckých rybářů Kojak, který skončil opět v největším rybníku na Mostecku v Nemilkově. 

Také milovníci Petrova cechu na Mostecku se potýkají s velkou ztrátou ryb. Největší podíl na tom mají predátoři. „A to hlavně kormoránů, kteří nám dělají největší problémy. Po jejich nájezdech ztrácíme z rybníků, až 80 procent veškerých nasazených ryb! Dalším problémem jsou pak také pytláci,“ vysvětlil hospodář rybářů Trousil. 

http://www.e-mostecko.cz/zpravy/litvinov/171-video-rybari-na-mostecku-o-vikendu-zahajili-jarni-vylovy-rybniku

V Litvínově přicházejí nyní na svět drobní siveni a pstruzi

6. 2. 2013

 

Litvínov – Mosteckým rybářům se začal dařit odchov pstruha obecného a sivena amerického. V líhni v jejich litvínovském sídle na Pavlu nyní přicházejí plůdky obou ryb na svět. Až nastane jejich čas, zaplní krušnohorské potoky.

http://mostecky.denik.cz/zpravy_region/v-litvinove-prichazeji-nyni-na-svet-drobni-siveni-a-pstruzi-20130206.html

OBRAZEM: Rybáři vylovili jeden z největších rybníků na Mostecku

13. 10. 2012

 

Nemilkov – Rybáři v sobotu vylovili desetihektarový chovný rybník u Nemilkova na Mostecku. Ryby rozváželi do několika vod, například na mosteckou Matyldu. Nemilkovskou raritou je obří oranžový koi kapr. Letos ale neskončí zpět, rybník totiž čekají úpravy jedné z hrází, a tak zůstane vypuštěný. Rybáři jsou na Mostecku jednou z nejsilnějších

http://mostecky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-rybari-vylovili-jeden-z-nejvetsich-rybniku-na-mostecku-20121013.html

Rybí slavnost

30. 9. 2012

 

Druhou sobotu v září si dali v Litvínově na RCHS Pavel dostaveníčko rybáři a rybářky z MO Most, aby uspořádali v pořadí už druhou Rybí slavnost. První ročník sklidil velký úspěch, a protože se podařilo získat i nějaké sponzory a dotace od Ústeckého kraje, mohlo se mnohé vylepšit a připravit bohatší program a odměny pro děti.

http://www.mrk.cz/miniclanky.php?id=28488

Předpověď počasí a ranní zatažená obloha sice nevěstily nic dobrého, ale během dopoledne větřík mraky rozehnal a ukázalo se sluníčko, které jen podtrhlo vydařenou akci. Oproti předešlému roku se vychytalo mnoho much a pro děti i dospělé bylo připraveno nesčetně stánků, soutěží a ukázek. Nechyběl ani vodník, který na to vše dohlížel.

Rybáři vysadili do horských vod na Mostecku tisíce pstruhů potočních

26. 3. 2012

 

V Litvínově se povedlo rybářům odchovat na třicet tisíc malých pstruhů. Informuje o tom ústecké vydání Deníku s tím, že pstruhy potoční nyní rybáři přemístili z líhně do jejich domoviny, horských potůčků a jednoho chovného rybníka.

Hospodář rybářského svazu na Mostecku Ladislav Trousil nabírá síťkou z nádrže u litvínovského sídla nedaleko hřbitova hejna malých rybek. Žloutkový vak na břiše, ze kterého dosud žily, se mnohým už úplně ztratil. Pocházejí od šestašedesáti jikernaček a odpovídajícího počtu mlíčňáků, kteří se vytírali loni v září a říjnu. Přes zimu byli v líhni, občas jim Ladislav Trousil přitopil v kamnech. Teďse vracejí do přírody. Malá část končí v rybníčku v Horním Jiřetíně. „Zbývající vysazujeme do horských potoků,“ říká rybář. Z třiceti tisíc kusů se ale dospělosti dožije jen malá část. Mají řadu nepřátel: kormorány, volavky a pytláky.

http://www.nase-voda.cz/rybari-vysadili-horskych-vod-na-mostecku-tisice-pstruhu-potocnich/

VIDEO: Rybáři vyrazili na noční hon pytláků

25. 4. 2009

 

Mariánské Radčice – Na rybáře-pytláky si políčili v sobotu časně ráno členové rybářské stráže na Mostecku. Vyrazili k rybníkům u Mariánských Radčic. Deník byl s nimi. Rybáři hledali organizovanou skupinu, která jim škodí v revíru.

http://mostecky.denik.cz/zlociny-a-soudy/obrazem-rybari-provedli-nocni-zatah-na-pytlaky.html

RYBÁŘSKÝ KROUŽEK ROKU: MO ČRS MOST

1. 4. 2009

 

Probíral jsem četnost reportáží z jednotlivých regionů a vyhrály to jižní Čechy. Proto jsem požádal kolegu Ivana Bílého, odborného poradce odboru mládeže Rady ČRS, aby čtenářům přiblížil Čechy z opačného pólu, tedy severní.

 
Místní organizace ČRS Most patří mezi největší v Českém rybářském svazu. Pro svou velikost se dělí na několik spolků a jeden je právě dalším adeptem na titul Rybářský kroužek roku. Jde o rybářský spolek z Litvínova. Město Litvínov leží na jižním úpatí mostecké části Krušných hor v nad – mořské výšce okolo 350 m. Mostecko je známo hlavně rozvojem hornictví a chemického průmyslu, ale pro nás, rybáře, je rájem. Malebná krajina přitahuje lovce ryb už jen proto, že v ní najdou (co do počtu) nejvíce vodních ploch v republice. Mezi nejznámější patří například jezero Vrbenský.

http://www.casopisrybarstvi.cz/articles/show/102/rybarsky_krouzek_roku_mo_crs_most